Dzień 1
Dzień zaczął się tradycyjnie, to znaczy od powitania realizatorów projektu,
czyli krótkiej części artystycznej, w której trakcie uczestnicy kwietniowej wyprawy do Portugalii wspominali swój pobyt w gościnnej Amarelei. Następnie zaprosiliśmy przybyłych na spacer po szkole, po czym przystąpiliśmy do wstępnych prac związanych z naszym głównym zadaniem: nagraniem radiodramy. Ponieważ jej tytułowym bohaterem jest Jerzy Ossoliński, siedemnastowieczny magnat
i dyplomata wywodzący się z pobliskiej Sandomierszczyzny, postać mało znana
na szerokim europejskim forum, więc należało go przedstawić. Służyły temu zajęcia multimedialno-plastyczne.
Po obiedzie spotkaliśmy się z Dagny Mikoś, aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która przez wiele godzin w ciekawy i niekonwencjony sposób pokazała nam, jak profesjonaliści pracują, przygotowując się do roli teatralnej. Zasadnicza część warsztatów miała charakter ćwiczeń głosowych.
W radiowym teatrze wyobraźni najważniejsza jest przecież dobra dykcja
i odpowiednia modulacja głosu.
Dzień 2
Dzień przebiegał pod znakiem sportu. Przed południem zaplanowano grę w piłkę siatkówką, tenis, naukę tańca. Po południu wybraliśmy się na ognisko nad Jezioro Tarnobrzeskie, bawiliśmy się w podchody.
Dzień 3
Poznajcie nasze miasto – przed południem zaprosiliśmy naszych gości na spacer ulicami naszego miasta. Były w programie: kościół OO. Dominikanów park dzikowski, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000.
Ponieważ termin nagrania radiodramy o słynnym historycznym poselstwie Jerzego Ossolińskiego w Rzymie zbliżał się nieubłagannie, poobiednie godziny przeznaczyliśmy na ostatnie przygotowania do rejestracji słuchowiska. Wybraliśmy się też do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie Mały Książę w wykonaniu młodych aktorów z Grupy Teatralnej „Magik”. Wieczorem dużą niespodziankę przygotował pan dyrektor Paweł Paradowski, który zaprosił cały zespół na pizzę do jednej z miejscowych restauracji.
Dzień 4
Niemal sześć godzin spędziliśmy w Baranowie Sandomierskim, gdzie mieści się Muzeum Teatru Polskiego Radia. Była okazja, aby zwiedzić tę szacowną instytucję, poznać historię Teatru Polskie Radia, a przede wszystkim zarejestrować radiodramę Wjazd Ossolińskiego do Rzymu, do czego przygotowywaliśmy się
od kilku dni. Słuchowisko powstało oczywiście w języku angielskim. Każda szkoła nagrała również materiały w swojej własnej wersji językowej.
Praca w studiu nagraniowym zapadnie nam wszystkim w pamięci na długo. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie.
Wjazd Ossolińskiego do Rzymu – radiodrama w języku angielskim
Kolejna niespodzianka, tym razem przygotowana przez rodziców. Dostaliśmy zaproszenie do kręgielni. Naprawdę świetnie się tam czuliśmy i znakomicie bawaliśmy się we wspólnym polsko-łotewsko-włosko-portugalskim towarzystwie.
Dzień 5
Bohater słuchowiska, które nagraliśmy poprzedniego dnia, pochodził
z Sandomierza, miasta odległego od Tarnobrzegu jedynie o 15 kilometrów.
Z tym pięknym i starym polskim grodem sięgającym czasów wczesnego średniowiecza związany był przez długie lata nie tylko z racji urodzenia,
ale również pełnionej przez siebie funkcji wojewody sandomierskiego.
Nie mogliśmy więc nie pokazać naszym gościom miejsca mającego związek z osobą Jerzego Ossolińskiego, a na dodatek uchodzącego za okoliczną turystyczną perełkę. Zaprosiliśmy ich na wycieczkę autokarową. Pokazaliśmy im Stare Miasto, byliśmy
z nimi na Bramie Opatowskiej, gotyckiej wieży będącej niegdyś częścią murów obronnych, a na koniec odbyliśmy uroczy rejs statkiem po Wiśle.
Wydarzenia wieczorne – pożegnalna dyskoteka połączona z kolacją przygotowaną przez rodziców -uświadomiły nam, że to już ostatni punkt programu obecnego spotkania.